Peeling chemicznyJesień to najlepsza pora na zabiegi kosmetyczne poprawiające stan naszej cery, ponieważ jest ograniczone promieniowanie świetlne, które wpływa niekorzystnie na jakość niektórych zabiegów np. peelingów chemicznych.


Peeling chemiczny -jest to zabieg złuszczania w celu pozbycia się powierzchownych zmian chorobowych, przebarwień bądź defektów kosmetycznych. Ma on za zadanie częściowo, lub całkowicie usunąć warstwę rogową naskórka. Skóra wtedy staje się gładka i wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych.
W tym celu stosujemy związki chemiczne o właściwościach złuszczających: kwas salicylowy, alpha-hydroksykwasy, roztwór Jessnera, kwas trójchlorooctowy, kwas karbolowy lub kwas witaminy A. 

Klasyfikacja peelingów :

 1. Peeling bardzo powierzchowny
 2.  Peeling powierzchowny - główne wskazania do wykonania zabiegu to: objawy fotostarzenia się skóry, wczesne uszkodzenia posłoneczne, trądzik młodzieńczy i różowaty w łagodnym stanie, piegi, plamy soczewicowate oraz przebarwienia pozapalne. Należy pamiętać, że jest to delikatny peeling, dlatego po jednej wizycie nie możemy spodziewać się efekty WOW. Jeżeli chcemy uzyskać widoczny efekt, przy nasilonych przebarwieniach, zmianach posłonecznych lub głębokich zmarszczkach wskazane są peelingi złożone lub średniogłębokie. Pojedynczy zabieg pozwala na powierzchowne złuszczenie naskórka i uzyskanie spłycenia warstwy rogowej. Powtarzanie zabiegu sprzyja poprawie w okolicach skóry właściwej polegającej na stymulacji fibroblastów, wzroście produkcji kolagenu oraz glikozaminoglikanów. Częstotliwość wykonania zabiegów waha się od 10 do 30 dni.
 3.  Peeling średnio głęboki – peelingi te powodują kontrolowane uszkodzenia naskórka i warstwy brodawkowatej skóry właściwej. Zabieg powoduje uszkodzenie, które martwicę całego naskórka oraz obrzęk i stan zapalny górnych fragmentów skóry właściwej. Najczęściej wykorzystuje się peelingi mieszane, w których łączy się roztwór Jessnera z 35% TCA lub kwas glikolowy 70% z 35% TCA. Połączenie to jest bardzo skuteczne w leczeniu uszkodzeń powstałych w wyniku promieniowania słonecznego tj. rogowacenia słonecznego i brodawek łojotokowych, powierzchownych zmarszczek, blizn potrądzikowych i zmian barwnikowych. Efekty przy jednorazowym zabiegu są bardziej widoczne niż przy peelingu powierzchownym, niestety ryzyko wystąpienia bliznowacenia i przebarwień jest wyższe. Proces gojenia trwa od 7-14 dni, a rumień i niewielki obrzęk może się utrzymywać nawet do 60 dni. Następny taki peeling można wykonać po około 3-6 miesiącach.
 4. Peeling głęboki – sięga aż warstwy siateczkowatej skóry właściwej i wykorzystuje się w tym zabiegu fenol w stężeniu 88% oraz jego modyfikacje np. roztwór Bakera i Gordona (fenol 25-50%). Peeling głęboki charakteryzuje się niebezpieczeństwem nadmiernego wchłaniania fenolu przez skórę, co może być powodem arytmii serca, oraz może niekorzystnie wpływać na wątrobę i nerki. Przed zabiegiem pacjent otrzymuje środki uspokajające oraz znieczulające ze względu na głębokość działania fenolu. Produkt nakładany co 15 min w niewielkich ilościach na poszczególne części twarzy. Skóra po aplikacji staje się biała, a zabieg kończymy w momencie uzyskania szarego zabarwienia skóry. Należy się przygotować, że nie jest to przyjemny zabieg, któremu towarzyszy pieczenie, a ból utrzymuje się nawet do 10 godzin po zabiegu. Miejsce pokryte preparatem zabezpiecza się przygotowaną maską z folii, którą zdejmuje się po 2 dniach od zabiegu. Na skórze może pojawić się obrzęk oraz punktowe krwawienie. Należy pamiętać, żeby twarz często przemywać, nawilżać by skrócić czas gojenia. Proces odnowy naskórka trwa około 14 dni. Peeling ten stosuje się w usunięciu głębokich zmian posłonecznych, głębokich zmarszczek, oraz tzw. kurzych łapek.

Przeciwwskazania :
 • ·         Aktywny stan zapalny (wyprysk, pokrzywka, łojotokowe zapalenie skóry)
 • ·         Aktywne infekcje bakteryjne lub wirusowe
 • ·         Ciąża i karmienie piersią
 • ·         Otwarte rany w obrębie zabiegu
 • ·         Nierealne oczekiwania klienta


Powikłania po peelingu :
Jak każdy zabieg może on powodować niepożądane efekty. Ważne jest stosowanie się do zaleceń osoby wykonującej zabieg oraz nie prowokowanie skory zbędnymi zabiegami, mogącymi podrażnić cerę. Pacjentkę, należy poinstruować jak należy zadbać o skórę, oraz jakie objawy mogą wystąpić.

 • Obrzęk -  może występować w niewielkim nasileniu przez około 1-3 dni po zabiegu, ale jest to spodziewana konsekwencja w przypadku peelingu chemicznego. Przy zastosowaniu większego stężenia, można polecić chłodne okłady. W momencie gdy obrzęk zaczyna się nasilać i obejmując okolice oczodołowe należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, który zleci zastosowanie ogólnoustrojowych steroidów.
 • Rumień – naturalna reakcja organizmu występujący od kilku do kilkunastu godzin po zabiegu. Jeśli rumień utrzymuje się dłużej, należy pacjentkę obserwować pod kątem możliwego pojawienia się bliznowacenia.
 • Przebarwienia – ważne jest, żeby zarówno przed i po stosować filtry UV aby uniknąć powstawania przebarwień. Peelingi powierzchowne są bezpieczne dla każdego typu cery, natomiast te złożone lub średnio głębokie  mogą powodować przebarwienia dla osób z fototypem III i IV. Należy zwrócić pacjentowi uwagę na nieodrywanie złuszczających się fragmentów naskórka.
 • Bliznowacenie – występuje bardzo rzadko, głównie po głębokim złuszczaniu, może ono powstać w miejscach przedłużonego gojenia się skóry z długo utrzymującym się rumieniem i towarzyszącym świądem. Należy wtedy zastosować miejscowo maść sterydową o dużej mocy. 

Coraz częściej można spotkać się z zainteresowaniem peelingami chemicznymi. Najczęściej jest on wskazany w celu odmłodzenia skóry starzejącej się, redukcji przebarwień, leczeniu blizn potrądzikowych czy też likwidacji szkodliwych efektów działania promieni słonecznych.

Źródła : 
Roguś-Skorupska D., Chodorowska G.: Peelingi w dermatologii. Nowa Medycyna 2005;
Medycyna estetyczna w praktyce Tom 1, Medical Education, Warszawa 2010; 
Noszczyk M.: Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska. Warszawa 2010: Wydawnictwo Lekarskie PZWL.Adamski Z., Kaszuba A.: Dermatologia dla kosmetologów. Wrocław 2010: Elsevier Urban & Partner.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Choroby tarczycy, a zmiany skórne

Diagnostyka skóry

Obrona marki GoCranberry