Choroby tarczycy, a zmiany skórneTarczyca jest gruczołem nieparzystym wydzielania wewnętrznego, który jest zlokalizowany w przednio-dolnej części szyi. Gruczoł ten odpowiada za wytwarzanie hormonów : trójjodotronina (T3) oraz tyroksynę (T4), które wpływają na gospodarkę wapniowo-fosforanową organizmu.

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy jest zespołem objawów wywołanych przez niedobory hormonów, które są produkowane przez tarczycę. Jest to najczęściej występujący rodzaj chorego gruczołu tarczowego, a czynnikiem predysponującym jest z pewnością  zapalenie tarczycy typu Hashimoto. Do przyczyn możemy również zaliczyć chirurgiczne uszkodzenia tego gruczołu, stany po leczeniu jodem radioaktywnym lub po całkowitej strumektomii. Niedoczynność tarczycy jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet, które oczekują narodzin dziecka, która może doprowadzić do poronienia, odklejenia łożyska, wad wrodzonych u płodu, lub przedwczesnego porodu. Jeżeli choroby nie zdiagnozujemy, bądź też nie będzie ona leczona możliwe jest uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego u płodu gdyż, na niedobór hormonu tarczycy najbardziej wrażliwy jest mózg.

Objawy

Do głównych objawów niedoczynności tarczycy zaliczymy senność oraz zmęczenie. Pojawiają się problemy z koncentracją oraz występują zaburzenia pamięci. Następuje przyrost masy ciała oraz można zaobserwować problemy z miesiączkowaniem. Symptomy te mogą mieć różny stopień nasilenia: łagodny bądź ostry. Może się zdarzyć, iż osoby z łagodnym przebiegiem nie zaobserwują żadnych zmian, ale jeżeli choroba nie zostanie wykryta i nie będę przyjmowane odpowiedni leki, może się ona rozwinąć i przybrać formę ciężkiej postaci, która skutkuje chorobami serca, niepłodnością, a w skrajnych przypadkach nawet śpiączką.

Zmiany skórne

Nasza nierówna walka z niedoczynnością tarczycy skutkuje suchą, zimną, szorstką i ogólnie rzecz biorąc nieprzyjemną, bladą skórą, której odcień określa się jako woskowo-biały. Często pojawia się obrzęk, głównie warg, powiek, rozdęć policzków, który spowodowany jest odkładaniem się mucyny czyli substancji śluzowej w skórze. Ze względu na zmniejszoną ilość wydzielania łoju i potu skóra zaczyna się łuszczyć, a wspomaganie się produktami nawilżającymi nie przynosi oczekiwanych skutków. Bardzo charakterystyczny w przebiegu niedoczynności tarczycy jest objaw tzw. „brudnych łokci” ze względu na nadmierne rogowacenie się naskórka w zgięciach łokciowych i kolanowych. Nadmiernie odkładający się karoten w strefie nosowo-wargowej powoduje lekko żółte zabarwienie w tej okolicy.

Nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy związana jest natomiast  ze zwiększoną ilością produkowanych hormonów tarczycy, ponad poziom jaki potrzebuje nasz organizm, powoduje ona wiele dolegliwości, a do najgroźniejszych powikłań zaliczamy przełom tarczycowy.
Głównymi przyczynami nadczynności tarczycy są m.in. choroba Gravesa-Basedowa, wole guzkowe toksyczne bądź wole rozlane toksyczne, ale także nadmierne spożycie jodu lub nadmierne dawki hormonów. Czynnikiem ryzyka bardziej obarczone są kobiety, gdzie częstość występowania tego schorzenia jest pięciokrotnie wyższa niż w przypadku mężczyzn.

Objawy

W przypadku nadczynności tarczycy możemy zaobserwować nadwrażliwość na ciepło oraz zwiększona potliwość – jest to spowodowane przyśpieszonym metabolizmem, organizm wytwarza więcej ciepła i poci się, aby je odprowadzić. Charakterystyczne w tym przypadku są wilgotne dłonie chorego. Zmniejszona jest koncentracja z tego powodu dużo częściej osoby chore są nerwowe i drażliwe. Często występuje drżenie palców, kołatanie serca oraz osłabienie mięśni nóg co może spowodować, że chory będzie miał problem z podniesieniem się z łózka czy wchodzeniem po schodach.

Zmiany skórne

Ze względu na przyśpieszony metabolizm organizmu spowodowany zwiększoną produkcją hormonów tarczycowych skóra staje się ciepła, zaczerwieniona oraz wilgotna. W wyniku nadprodukcji łoju skóra twarzy błyszczy się i sprawia wrażenie jakby była pokryta cienką warstwą oleju. Charakterystyczny w przypadku tej choroby jest obrzęk śluzowaty podudzi, który z początkowej delikatnej postaci przechodzi w naciekowe, powiększające się naciekowe ogniska plackowate w kolorze od białoróżowego do żółtoszarego. Czasami może również wystąpić bielactwo. Zarówno jak w niedoczynności jak i w nadczynności występuje problem z nadmiernym wypadaniem włosów, ponadto wyglądają nieestetycznie, jakby pokryte woskiem. W przypadku paznokci obserwujemy zwiększoną łamliwość, powstają podłużne wyżłobienia, wklęśnięcia płytki paznokciowej oraz onycholiza, czyli oddzielenie się brzegu płytki od łożyska.

Oleje w przypadku zmian skórnych w przebiegu chorób tarczycy

Oleje roślinne przeżywają swój renesans i znów wracają do łask. Coraz częściej wykorzystywane jest ich dobrodziejstwo, dodawane do kosmetyków bądź stosowane bezpośrednio na skórę. Oleje naturalne pozyskuje się z nasion, kiełków, owoców, które są tłoczone na zimno i nierafinowane. Budową są zbliżone do komponentów znajdujących się w ludzkiej skórze, dlatego są dobrze przyswajalne przez nią. Pionierami wśród olei są zdecydowanie olej kokosowy,  arganowy, z owoców awokado, orzechów, rycynowy, z pestek arbuza, makadamia i drzewa herbacianego. Większość z nich działa nawilżająco, wygładzająco oraz regenerująco, ale wśród nich wstępują te o właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwgrzybiczych, antyseptycznych np. olej z drzewa herbacianego, który wspomaga leczenie trądziku i łojotoku.
Należy jednak pamiętać, że są one uzupełnieniem pielęgnacji, mogą wspomóc leczenie problemów skórnych, ale nie są w stanie zastąpić właściwego leczenia zalecanego przez specjalistę.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Diagnostyka skóry

Obrona marki GoCranberry