Oczyszczanie twarzy


Wbrew pozorom demakijaż twarzy jest to najważniejszy krok w naszej wieczornej pielęgnacji. Nie polega on tylko na usunięciu resztek makijażu czy pozbyciu się zanieczyszczeń dnia codziennego, które są odpowiedzialne za pojawiające się na naszej twarzy niedoskonałości, ale demakijaż jest podstawą przygotowania naszej twarzy pod dalsze zabiegi i powinny wykonywać go również Panie, które na co dzień się nie malują, dzięki czemu pozwolimy naszej skórze się odświeżyć. 

Poprawne wykonanie demakijażu pozwala na to by wklepywany później krem regenerujący bądź serum odmładzające nie napotykało bariery i dobrze się wchłaniało w skórę. Pamiętajmy również, że dokładne oczyszczenie twarzy wpływa na późniejsze procesy starzenia, źle oczyszczona skóra gorzej się regeneruje, jest pobawiona blasku przez co staje się szara.

Warto pamiętać również o tym, żeby demakijaż wykonywać również rano, aby usunąć zanieczyszczenia zgromadzone w nocy, tym sposobem niwelujemy barierę ochronną  pozwalając składnikom aktywnym zgromadzonym w podkładzie lub kremie na lepsze działanie. A także, pozbywamy się resztek makijażu, które mogłyśmy pominąć wykonując tą czynność dnia poprzedniego.


Demakijaż dopasowany do potrzeb

Oczyszczanie twarzy należy do jednego z kroków pielęgnacji, więc produkty których do niej używamy powinny uwzględniać potrzeby naszej skóry, gdyż źle dobrane mogą nam zaszkodzić. Pamiętajmy, że dobrze wykonany demakijaż wpływa korzystnie na dalszą pielęgnacje

Skóra tłusta i trądzikowa


Zadaniem produktów używanych do demakijażu cery tłustej jest usunięcie z powierzchni skóry brudy – nadmiaru sebum i wydzieliny gruczołów łojowych potowych, które są zmieszane ze stałymi cząstkami pochodzącymi np. z kurzu. Produkty przeznaczone do cery tłustej powinny posiadać odpowiednie pH, które jest zbliżone do naturalnego pH skóry, a także właściwie dobrany skład środków myjących, tak aby nie naruszał naturalnej flory bakteryjnej skóry oraz nie zaburzał równowagi kwasowo-zasadowej skóry, a także nie powodował nadmiernego odtłuszczenia skóry. 

W porównaniu do mydeł, których największą wadą jest wysokie pH (w graniach 8-9), co sprzyja alkalizacji skóry i w konsekwencji stwarza korzystne warunki do rozwoju patogennych mikroorganizmów, dużo lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie syndetów, które pozwalają na dowolne sterowanie wartościami pH.

Do preparatów myjących przeznaczonych do pielęgnacji cery tłustej dodaje się także substancje o działaniu łagodzącym i bakteriostatycznym. Jednakże możliwości działania tych składników jest mocno ograniczone ze względu na krótki czas kontaktu kosmetyku z powierzchnią skóry – preparat jest spłukiwany z twarzy.

Jednym z głównych błędów popełnianym przez osoby młody bądź nastolatki jest zbyt częste stosowanie preparatów myjących lub takich które usuwają sebum z powierzchni skóry (np. toniki z dużą zawartością alkoholi) mogą prowadzić do zaburzenia bariery naskórkowej i spadku nawilżenia skóry. Można wtedy zaobserwować typ cery tłustej, pozornie suchej.
Toniki w przypadku pielęgnacji cery tłustej są drugorzędowym kierunkiem działania i skutecznym tylko wtedy gdy dotyczy pozbycia się zanieczyszczeń na skórze o charakterze hydrofilowym. Ich stosowanie ma służyć jedynie przywróceniu naturalnego pH.

Pielęgnacja cery tłustej w zakresie oczyszczenia powinna również dotyczyć działania eksfoliującego, które pozwala na udrożnienie ujść mieszków włosowych, zapobiegając tym samym powstawaniu zaskórników. W pielęgnacji domowej warto stosować delikatne peelingi np. enzymatyczne lub mechaniczne na bazie polimerów, natomiast powinno się unikać peelingów zawierających pestki owoców, dlatego, że ostre krawędzie poszczególnych cząstek mogą bowiem podrażniać skórę twarzy. 

Skóra sucha 

Przy demakijażu skóry suchej, należy pamiętać, że wszystkie mydła, a także syntetyczne środki do mycia odtłuszczają naskórek. Przez często występowanie podrażnień należy zwracać uwagę, aby produkt myjący nie powodował zasadowego odczynu skóry, występującego przejściowo po zastosowaniu klasycznego mydła. Bardzo sucha skóra źle znosi mycie zarówno mydłem klasycznym jak i syntetycznym. Wszystkie mydła syntetyczne oparte na solach siarczanów alkoholi tłuszczowych powodują w mniejszym lub większym stopniu „wypłukanie” lipidów naskórkowych, a w konsekwencji wysuszenie skóry. 

Skórę suchą najlepiej oczyszczać korzystając z pianek do mycia twarzy, które następnie spłukuje się dużą ilością wody, mleczka do demakijażu, które posiada właściwości nawilżające i natłuszczające, co pozwoli na wzmocnienie bariery ochronnej, a tym samym zniweluje nieprzyjemne uczucie ściągnięcia i pieczenia. Do demakijażu skóry suchej można również używać dużo praktyczniejszych płynów micelarnych.


Skóra naczyniowa

Skórę naczyniową charakteryzuje skóra łatwo ulegająca zaczerwienieniu,  a także nadmiernie reaktywna w stosunku do czynników miejscowych i ogólnych. Zaczerwienienie skóry na początku jest tymczasowe, ale później może przejść w bardziej trwałe zmiany rumieniowe z coraz bardziej widocznymi małymi naczyniami krwionośnymi. Nie są to jak zwykło się na nie mówić „popękane naczynka”, ale trwałe rozszerzone powierzchowne naczynia włosowate splotu podbródkowego, które prześwitują przez naskórek, czyli tzw. Teleangiektazje. Pojawiają się one głównie na policzkach i nosie, ale mogą objąć również resztę twarzy,  uszy, a także szyję i dekolt.

Środki do pielęgnacji, a także produkty do demakijażu powinny być przeznaczone do cery wrażliwej, a ich skład zapewnić dobre nawilżenie i wzmocnienie funkcji bariery naskórkowej, w tym celu preparaty wzbogaca się o oleje roślinne, które są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe np. olej z wiesiołka, ogórecznika czy czarnej porzeczki. Dodatkowo powinny działać wzmacniająco na naczynia skóry poprzez poprawę mikrocyrkulacji krwi, zmniejszenie przekrwienia i właściwości przeciwzapalne. Mając cerę naczyniową warto wybierać kosmetyki zawierające flawonoidy, stanowiące zróżnicowaną grupę polifenoli, a także takie z zawartością witaminy C oraz związków działających przeciwzapalnie, łagodzącą i stymulująco na bariery np. witaminy z grupy B

Najbardziej wskazane jest używanie mleczek lub śmietanek hipoalergicznych na bazie wyciągów roślinnych takich jak: arnika, miłorząb japoński, oczar wirginijski czy też olejek bądź woda różana. 

Skóra wrażliwa i alergiczna 

Środki do pielęgnacji skóry wrażliwej powinny przede wszystkim ja chronić przed czynnikami drażniącymi, a także prowadzić do odbudowy bariery lipidowej naskórka poprzez zwiększenie spoistości cementu międzykomórkowego, poprawić jej nawilżenie, koić i regenerować uszkodzoną skórę. Ponadto powinny wykazywać działanie przeciwzapalne.
Wśród kosmetyków do oczyszczania twarzy, należy wybierać te płynne, nieperfumowane produkty. W przypadku skóry suchej należy zastosować delikatne mleczka czyszczące, tak w przypadku skóry łojotokowej – syndety, które łatwo ulegają zmyciu z powierzchni skóry i nie pozostawiają na jej powierzchni złogów, mogących stanowić źródło podrażnień.

Nie wskazane jest stosowanie peelingów mechanicznych, a jedynie enzymatyczne na bazie wyciągów z papai lub ananasa, które zawierają enzymy proteolityczne, czyli rozkładające proteiny. Nie powinno się ich jednak używać gdy są już widoczne objawy podrażnienia bądź stanu zapalnego skóry. 

Jak poprawnie wykonać demakijaż 

Demakijaż rozpoczynamy od oczu – ze względu na najsilniejsze zanieczyszczenia, które powodują tusz, cienie bądź eyeliner. Demakijaż powinien być wykonany przy pomocy specjalnie przeznaczonego do tego preparatu, tak aby jak najbardziej zniwelować ryzyko pojawienia się podrażnień na skórze, bądź reakcji alergicznej.

W przypadku wyjątkowo wrażliwej skóry wokół oczu, zamiast pocierania skóry wacikiem, najlepiej jest przyciskać go do skóry, a następnie delikatnie ściągać w dół.
Jeżeli twarz myjemy żelem, najpierw należy zwilżyć skórę twarzy wodą, a następnie nałożyć niewielka ilość produktu na dłonie, rozsmarować na skórze, a następnie spłukać. Do mycia twarzy najlepiej używać letniej lub chłodnej wody, ponieważ gorącą będzie rozpuszczać i zmywać naturalną barierę ochronną naskórka, a tym samym osłabiać naszą skórę.

Wykonując demakijaż mleczkiem oczyszczającym, należy zwilżyć preparatem płatek kosmetyczny i zmywać twarz kolistymi ruchami, zaczynając od oczu i czoła, a następnie kierując się ku dolnej części twarzy - podbródka i szyi. Po dokładnym umyciu twarzy i delikatnym masażu, nadmiar kosmetyku należy zebrać drugim płatkiem kosmetycznym.
Demakijaż możemy także wykonać sposobem kosmetyczek, czyli nakładamy mleczko na dłonie, a następnie wykonujemy masaż twarzy, później ściągamy preparat wraz z zanieczyszczeniami wacikiem. 
Ostatnim krokiem oczyszczania jest użycie toniku bądź płynu micelarnego - to pomoże przywrócić skórze prawidłowe pH i przygotuje ją na nałożenie kremu. 

I najważniejsze - demakijaż to ma być przyjemność, a nie tortury, dlatego nie należy szarpać rzęs, mocno pocierać powiek czy wałkować skóry. 
A wy czego używacie do demakijażu ? :)

Plik do pobrania znajdziecie tutaj 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Choroby tarczycy, a zmiany skórne

Diagnostyka skóry

Obrona marki GoCranberry