Starzenie się skóry


Niestety, przed starzeniem nie ma ucieczki. Starość jest wpisana w nasze geny, a matka natura przestaje się nami interesować w momencie gdy spełnimy nasze obowiązki prokreacyjne. (Czyli rodzimy dzidziusia i matka natura uśmiecha się do nas i pokazuje środkowy palec).

Starzenie organizmu krótko mówiąc jest to zespół postępujących w czasie zmian polegający na zmniejszeniu biologicznej aktywności komórek organizmu, a także spowolnieniu procesów regeneracyjnych. Obniżona jest także odporność i odpowiedź na stres środowiskowy oraz właściwości adaptacyjne organizmu, które znajdują się pod kontrolą czynników genetycznych.

Cały proces jest długotrwały i zaczyna się około 30 roku życia. Pojawiają się pierwsze zmarszczki mimiczne, są one jednak delikatne i nie stanowią zbyt dużego defektu kosmetycznego, natomiast po 40 roku życia proces starzenia się przyśpiesza – skóra zaczyna coraz bardziej wiotczeć i marszczyć się. Tego procesu nie można zatrzymać, jedynie dzięki odpowiedniej pielęgnacji można opóźnić te procesy i złagodzić przebieg starzenia się.

Wyróżniamy następujące rodzaje starzenia się skóry
  • ·         Starzenie endogenne – związane jest z wiekiem, zmianami hormonalnymi, czynnikami genetycznymi, nieodpowiednią dietą, niedoborami witaminowymi
  • ·         Starzenie egzogenne – uzależnione jest od działania czynników środowiska, czyli od promieniowania UV, dymu papierosowego, a także nieodpowiedniej pielęgnacji.

Istnieje kilka teorii mówiących w jaki sposób dochodzi do starzenia się skóry :
  • ·         Teoria mitochondrialna – z wiekiem zmniejsza się liczba i spada aktywność mitochondriów co jest powodem upośledzenia regeneracji komórek
  • ·         Teoria membranowa – dochodzi do zmiany składu błony komórkowej i zwiększa się ilość lipidów, utrudnia to transport przez błony komórkowe, prowadzącym tym samym do nagromadzenia się substancji toksycznych
  • ·         Teoria ograniczonej liczby podziałów komórkowych – zakłada, że komórki dzielą się określoną liczbę razy po czym obumierają
  • ·         Teoria zaburzeń białkowych – wraz z wiekiem spada zdolność syntezy białka, co powoduje upośledzenie prawidłowego funkcjonowania komórek

Typy starzenia się skóry :
1)    Miostarzenie
Ciągłe ruchy mięśni twarzy powodują stałe kurczenie się i rozkurczanie skóry właściwej. W miarę upływającego czasu linie powtarzających się tych ruchów stają się widoczne, powodując w ten sposób pierwsze zmarszczki na twarzy.
54 mięśni mimicznych na twarzy mają siłę napinania skóry, która jest w stanie spowodować z biegiem czasu zmiany na naskórku. Do najbardziej narażonych na ten proces zaliczamy : okolice oczu, czoło, obszar między brwiami oraz na wysokości nosa i ust. Takie rodzaje zmarszczek są powiązane z anatomią twarzy bezpośrednio ponieważ napięcia mięśni przekładają się na naskórek, który napisany wzdłuż osi prostopadłej do mięśnia i tworzą się linie na skórze, które są ułożone w takim kierunku. Codzienne czynności takie jak śmianie się, mrużenie oczu, uśmiechanie się należą do mimiki ekspresyjnej, która towarzyszy nam każdego dnia charakteryzując naszą osobowość, jednocześnie uruchamiają mechanizm tworzenia się pierwszych zmarszczek.
2)    Chronologiczne starzenie się skóry
Po ukończeniu 40 roku życia rozpoczyna się proces utraty elastyczności i utraty jej strukturalnych składników czyli włókien kolagenu i elastyny – jest to spowodowane serią zaprogramowanych genetycznie zmian w warstwach skóry.  Chronologiczne starzenie się skóry uwidacznia ujawniając m.in. utratę napięcia, zwiotczenie oraz pojawiające się zmarszczki. Oznaki te odpowiadają niektórym zmianom fizjologicznym zachodzącym w naskórku  i są konsekwencją upływającego czasu, natomiast samo starzenie jako proces jest zjawiskiem, które przebiega u każdej osoby indywidualnie. Możliwe jest starzenie się bez głębokich zmarszczek, lub dokładnie przeciwnie – liczne zmarszczki mimo młodego wieku.
3)    Hormonalne starzenie się skóry
Wraz ze spadkiem aktywności hormonalnej, która następuje mniej więcej około 50 roku życia, w skórze zachodzą kolejne zmiany : traci ona swoją elastyczność i jędrność, a także staje się coraz bardziej sucha i odwodniona. Połączenie między skórą właściwą, a naskórkiem stają się mniej solidne – owal twarzy opada. Dodatkowo maleje struktura lipidowa oraz następuje zanik i deformacja siatki adipocytów. Konsekwencją tych zmian jest zmniejszenie objętości podskórnej tkanki tłuszczowej, która wypełnia skórę twarzy i ją podtrzymuje. Zmieniają się rysy twarzy ponieważ skóra jest pozbawiona naturalnego podparcia, więc opadają skronie, kości jarzmowe i policzki.

Podział zmarszczek
Zmarszczki są głównym objawem starzenia się skóry, który jest wynikiem zmniejszenia jej napięcia, a także degradacji włókien kolagenowych i elastynowych w tkance łącznej, oraz wzmożonego napięcia mięśni mimicznych

Wyróżniamy zmarszczki :
  • ·         Ortostatyczne – są już obecne w momencie narodzin pod dolną szczęką i w górnych partiach szyi. Nie jest to natomiast właściwy objaw starzenia, ponieważ pojawiają się one po zaniku dziecięcej wyściółki tłuszczowej.
  • ·         Mimiczne – powstają w następstwie stałych ruchów skóry nad mięśniami mimicznymi. Pojawiają się już w wieku 10 lat na ciele, natomiast wokół oczu w okolicach 20-25 roku życia.
  • ·         Statyczne, strukturalne – pojawiają jako utrwalenie już istniejących zmarszczek mimicznych. Wraz z wiekiem pogłębiają się, dodatkowo obserwuje się lekkie przebarwienie naskórka i obrębie powstałej zmarszczki.
  • ·         Grawitacyjne – są efektem działania siły grawitacji, która jest odpowiedzialna za zmianę konturów twarzy spowodowanych spadkiem sprężystości skóry. Grawitacja oddziałuje na człowieka przez całe jego życie, więc zmniejszeniu ulega tkanka tłuszczowa na twarzy powodując, że skóra staje się mniej napięta i pojawiają się bruzdy nosowo-wargowe, policzki opadają, a podbródek wiotczeje.
Powstawanie zmarszczek jest uzależnione od kilku procesów, oprócz starzenia się skóry i kurczenia mięśni wpływ ma również utrata wody – jej spadek powoduje wiotczenie skóry i osłabia włókna kolagenowe. Nałóg palenia papierosów również zostawia swój ślad na naszej twarzy, dokładnie wokół ust, gdzie powstają zmarszczki zarezerwowane dla palaczy, które systematycznie składają usta w celu zaciągnięcia się kilka razy dziennie dymem papierosowym. Do przyczyn powstawania zmarszczek można również zaliczyć promieniowanie UV, które zmieniają nie tylko kolor skóry, ale wpływają na jej strukturę zmniejszając jednocześnie elastyczność i przyśpieszają pojawianie się zmarszczek, lub pogłębienie tych, które już istnieją. 

Starzenie się ze względu na wiek
·         Ok. 30 lat
Nadmiar skóry powiek górnych powoduje opadanie tych powiek, przez co coraz bardziej zaznaczone są tzw. „kurze łapki” w bocznych kątach oka
·         Ok. 40 lat
Widocznie zarysowane fałdy nosowo-wargowe, poprzeczne zmarszczki czoła i pionowe międzybrwiowe nazywane „lwimi zmarszczkami:
·         Ok. 50 lat
Opadanie końca nosa, a także bocznych części policzków, przez co tworzą się tzw. „chomiki” coraz mniej zaznaczona linia żuchwy, zmarszczki szyi, które są spowodowane widocznymi pasmami mięśnia szerokiego szyi,
·         60 i więcej
Dalsze ścieńczenie skóry, oraz zanik tkanki podskórnej powodujący pogłębienie zmarszczek i wiotkość skóry

Części twarzy ulegające starzeniu
·         Brwi – z wiekiem opadają, przez co powodują smutny i zmartwiony wyraz twarzy
·         Oczy -  pierwsze oznaki starzenia uwidaczniają się wokół oczu. Nadmiar skóry, marszczenie i fałdowanie są głównymi objawami tego procesu
·         Policzki – starzenie tej części twarzy jest często równoległe  ze starzeniem oczu. Skóra staje się coraz bardziej wiotka i opada pod wpływem grawitacji. Uwidacznia się bruzda nosowo-wargowa po obu stronach twarzy
·         Nos – z upływem czasy wydłuża się, a jego czubek opada
·         Wargi – po około 40 roku życia obniża się podściółka ust czyli tkanka tłuszczowa, przez co ulegają one zanikowi, kolor blednie, a one same stają się mniej wydatne
·         Broda i podróbek – podobnie jak noc ulega wydłużeniu i opada. Pogłębia to efekt linii smutku zwanych potocznie liniami marionetki. Dodatkowo opadające kąciki ust jeszcze intensywniej wzmagają smutny wyraz twarzy. Podbródek także z  wiekiem traci na elastyczności, przez co staje się luźny i zwiotczały.
·         Szyja – jest okolicą, która w widoczny sposób zdradza wiek, a także stan skóry. Jest to spowodowane włóknami mięśniem szerokim szyi, który zaczyna się u kącików ust, biegnie przez żuchwę, wzdłuż szyi, a kończy się na obojczykach. Z wiekiem włókna te tracą elastyczność, przez co wiotczeją.
·         Uszy – z upływem czasu uszy stają się wydłużone i delikatnie powiększone co zdradza kobiece nawyki z młodych lat – to znacz, Panie, które na co dzień nosiły wiszące, długie i ciężkie kolczyki mogą zauważyć u siebie wydłużone płatki uszu.

Materiały do pobrania znajdziecie tutaj :)


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Choroby tarczycy, a zmiany skórne

Diagnostyka skóry

Obrona marki GoCranberry