Kawa w kosmetologii


Kawa, jest to głównie substancja która wpływa na naszą koncentrację, oraz zmniejsza zmęczenie, natomiast coraz więcej badań pokazuje, że ma ona również korzystne zastosowanie w kosmetologii.

Krzewy kawowe należą rodziny Marzanowatych i występują na terenach międzyzwrotnikowych. Ich owocem jest mięsista jagoda, która w trakcie dojrzewania przybiera barwę czerwoną, żółtą bądź purpurową. W środku znajdują się dwie owalne pestki, a także śluzowaty, ciemnoczerwony, słodkawy miąższ. Z owoców wydobywa się ziarna, które następnie są łuskane i odpowiednio selekcjonowane. Walory smakowe znane nam na co dzień uzyskuje się w procesie palenia ziaren kawy w temperaturze 200-250°C, podczas którego tracą one wodę, a cukier który jest  w nim zawarty ulega karmelizacji.

Z chemicznego punktu widzenia kawa zawiera kilkaset związków chemicznych spośród których najbardziej znana jest kofeina, która wpływa na rozszerzenie naczyń mózgowych, zwiększając tym samym dopływ krwi do mózgu oraz działa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy. Polepsza naszą koncentrację, sprawność myślenia, a przede wszystkim usuwa zmęczenie.

A skąd kawa w kosmetyce ?

Od kilku lat możemy zaobserwować rosnące zainteresowanie wykorzystaniem naturalnych substancji i zastąpienie nimi syntetycznych, często wywołujących alergie składników kosmetyków. Dlatego na półkach drogerii coraz częściej możemy spotkać preparaty kosmetyczne, które zostały wzbogacone o ekstrakty z owoców, warzyw, ziarna lub minerały. Wśród tych składników znajduje się także kofeina, która posiada różnorakie zastosowanie, a produkty z nią to już codzienność.

Zastosowanie kofeiny w kosmetykach wynika z jej właściwości antyoksydacyjnych – jest to proces, który opóźnia procesy utleniania się danych substancji w organizmie. Ziarna kawy jako antyoksydanty chronią komórki skóry przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym, a co za tym idzie zmniejszają ryzyko wystąpienia zmian nowotworowych tego narządu. Antyoksydacja to także zwalczanie wolnych rodników, które odpowiadają za procesy starzeniowe naszej skóry.

www.pexels.com

Kawa znalazła zastosowanie w kosmetologii dzięki dużej zawartości kofeiny oraz bardzo przyjemnemu zapachowi. Najczęściej wyciąg z kawy znajduje swoje zastosowanie głównie w preparatach do pielęgnacji ciała ze względu na właściwości ujędrniające, polepsza krążenia krwi w naczyniach włosowatych. Kofeina wpływa również na komórki tłuszczowe, jest skuteczna w walce z cellulitem, pomaga w usuwaniu substancji toksycznych z organizmu, a także przyśpiesza i zwiększa odpływ limfy z tkanki tłuszczowej.  
Kosmetyki oparte na kofeinie oparte na wyciągach z kawy można z powodzeniem wykorzystać w pielęgnacji twarzy jako składniki peelingów, które oczyszczają twarz, poprawiają jej koloryt i są podstawą dalszych zabiegów kosmetologicznych.  Dzięki zawartości polifenoli opóźnia proces  rozkładu witaminy C, co zapobiega powstawaniu zmarszczek, a także wygładza skórę. Dodatkowo kawa ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne co pozwala na stosowanie jej w przypadku cery skłonnej do niedoskonałości.


Peeling kawowy 
Do fusów z kawy w stosunku 1:1 dodaj cukier brązowy, następnie dolej ulubiony olejek np. z pestek moreli lub awokado, który ma właściwości ujędrniające, do pożądanej przez siebie konsystencji. Pamiętaj, że im bardziej gęsty peeling, tym większa jest jego moc ścierania.

Oprócz peelingów kofeinę możemy znaleźć także w kremach minimalizujących obrzęki wokół oczu ze względu na jej zdolność poprawienia mikrokrążenia oraz właściwościom ściągającym, sprawdzi się w produktach do pielęgnacji skóry dojrzałej, gdzie okolice oczu są bardziej narażone na działanie wolnych rodników.

Kawa jest niewątpliwie interesującym składnikiem w kosmetologii ze względu na obecność związków biologicznie czynnych m.in. substancji mineralnych, witamin, a także dwóch grup silnie działających substancji chemicznych. Ich obecność sprawia, że ten surowiec ma udokumentowany pozytywny wpływ na organizm człowieka, nie tylko stosowany do wewnątrz, ale również zwiększa prawidłowe funkcjonowanie skóry poprzez używanie kosmetyków zawierających kofeinę. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Choroby tarczycy, a zmiany skórne

Diagnostyka skóry

Obrona marki GoCranberry