Składniki aktywne w kosmetykach przeciwstarzeniowych


www.pexels.com

Skóra młoda wygląda promiennie, a wiąże się to z tym jak odbija się od niej światło, dlatego jednym z głównych działań w profilaktyce przeciwstarzeniowej jest jej odpowiednia higiena i pielęgnacja. Jednym z decydujących czynników zewnątrzpochodnego starzenia się skóry są wolne rodniki czyli reaktywne formy tlenu i azotu, które działając na struktury skóry powodują zmiany zarówno na poziomie warstwy rogowej, ale również żywych warstw naskórka i skóry właściwej. Odpowiedzialne są one za proces peroksydacji lipidów cementu międzykomórkowego i fosfolipidów błony komórkowej.
Skóra jest to największy narząd naszego ciała o złożonej budowie, a jej powierzchnia u dorosłego człowieka wynosi około 2m2, zbudowana jest z naskórka, skóry właściwej, tkanki podskórnej i przydatków tj. włosy, paznokcie i gruczoły.

Funkcje skóry można podzielić na bierne i czynne.
Wśród biernych wyróżniamy ochronę przed :
 • ·         Zimnem, ciepłem i promieniowaniem
 • ·         Tarciem, uderzeniem, uciskiem
 • ·         Drobnoustrojami
 • ·         Działaniem substancji chemicznych

Czynne funkcje skóry to :
 • ·         Termoregulacja
 • ·         Odbieranie bodźców z otoczenia
 • ·         Produkcja witaminy D
 • ·         Rozpoznawanie alergenów
 • ·         Zwalczanie drobnoustrojów w skórze

Przyjęto, że skóra zaczyna się starzeć już około 25 roku życia, a po osiągnięciu 30-stu lat proces ten przyśpiesza. O skórze dojrzałej mówimy jednak około 45 roku życia lub wcześniej i jest to uzależnione od czynników indywidualnych takich jak styl życia lub nałogi.
Skórę dojrzałą możemy opisać jako skórę z wyraźnymi objawami uszkodzeń, które są związane z upływającym czasem, a także działaniem promieniowania słonecznego. Proces starzenia się skóry obejmuje jej poszczególne warstwy:
 • ·         Tkanka tłuszczowa – ubytek tkanki tłuszczowej prowadzi do powstawania zmarszczek
 • ·         Skóra właściwa – degradacja włókien kolagenowych i sprężystych oraz naczyń krwionośnych, które mają za zadanie dostarczyć naszej skórze składników odżywczych
 • ·         Naskórek – zanika warstwa rozrodcza naskórka  maleje liczba podziałów komórkowych, produkcja NMF (naturalny czynnik nawilżający)  jest zakłócona, warstwa rogowa ulega pogrubieniu pod wpływem promieniowania UV.

W wyniku procesu starzenia zmienia się koloryt, pojawiają się przebarwienia, a także rozszerzone naczynka. Skóra staje się mniej elastyczna i zwiększa się jej wrażliwość na czynniki zewnętrzne. Na stan cery znaczny wpływ ma okres menopauzy co powoduje spadek hormonów żeńskich czyli estrogenów.

Składniki aktywne w kosmetykach dla cery dojrzałej

Produkty anty-aging mają za zadanie pobudzić już uśpione funkcje biologiczne, nawilżyć, a także przywrócić równowagę płaszcza hydrolipidowego. Współcześni konsumenci są coraz bardziej świadomi wyborów jakich dokonują kupując dany kosmetyk, dlatego drogie i luksusowe kosmetyki z górnej półki cenowej wypadają dosyć słabo w rankingach przeprowadzanych przez magazyny kosmetyczne, a dzieje się ze to ze względu, że głównymi składnikami tych preparatów są konserwanty, PEGi, czy silikony, które mogą zapychać, a także uczulać.

W stosowaniu kosmetyków pielęgnacyjnych najważniejsza jest regularność, to ona pozwoli na to, żeby skóra ponownie była elastyczna i jędrna, a zmarszczki wygładzone.
W skład kosmetyków dla cery dojrzałej wchodzą m.in.  witaminy, które należy odpowiednio „zapakować” tak aby pokonały barierę naskórka pobudzając tym samym procesy naprawcze. Takową rolę transportera pełnią pełnią liposomy – mikroskopijne cząsteczki tłuszczu, które przenoszą w głąb skóry umieszczone w nich inne substancje. Wśród witamin możemy wyróżnić m.in. witaminę A, która reguluje rogowacenie naskórka i pomaga go złuścić. Witaminę tą możemy spotkać pod postacią retinolu, który regeneruje skórę, wpływa na poprawę elastyczności, koi, działa odmładzająco i odżywczo. Na pobudzenie syntezy kolagenu i elastyny wpływa witamina C. Zwiększa elastyczność ścian naczynek włosowatych i rozjaśnia przebarwienia. Największą zaletą tej witaminy jest jej działanie antyoksydacyjne – pozwala na neutralizację wolnych rodników, które w głównej mierze są odpowiedzialne na procesy starzenia się skóry. Produkty dla cery dojrzałej zawierają także witaminę E – jej działanie polega na zwiększeniu elastyczności tkanki łącznej, chroni przed utlenieniem i zniszczeniem lipidów naskórka oraz włókien kolagenowych. Jedną z najcenniejszych witamin z grupy B, która powinna znaleźć się w preparatach anty-aging jest witamina B5, która aktywizuje podziały komórkowe w naskórku, przeciwdziała powstawaniu zmarszczek, a dodatkowo łagodzi podrażnienia.

Preparaty pielęgnacyjne dla cery dojrzałej zawierają także substancje wzmacniające rezerwy wody takie jak np. kwas hialuronowy. Jest on elementem budulcowym naszej skóry i występuje w macierzy międzykomórkowej naskórka i skóry właściwej. Kwas hialuronowy jako składnik kosmetyku  działa jedynie na powierzchni naskórka, gdzie tworzy cienki, przepuszczalny dla światła, niewidoczny gołym okiem film. Poprzez wiązanie wody na powierzchni naskórka substancja ta wygładza jego powierzchnię i jednocześnie ogranicza transepidermalną utratę wody co pozwala na poprawę odżywienia komórek, zwiększenie objętości tkanek oraz polepszenie funkcjonowania białek strukturalnych skóry.

Wśród innych składników aktywnych wyróżnia się także te o działaniu przyśpieszającym przemiany metaboliczne jak : fitohormony czyli  związki organiczne, które w małych ilościach mają za zadanie pobudzić, hamować lub w innych sposób modyfikować procesy fizjologiczne roślin. W kosmetyce wykorzystywane są w produktach przeznaczonych do pielęgnacji cery dojrzałej o obniżonej elastyczności oraz ze skłonnością do przesuszania się skóry. Fitohormony wpływają na naczynia krwionośne przez co skóra staje się bardziej ukrwiona i odżywiona. Zapewniają także odpowiednie nawilżenie skóry przez co zwiększa się jej napięcie i elastyczność, a także poprawia koloryt. Dużą zaletą fitohormonów jest  zmniejszenie widoczności zmarszczek, a sama skóra wygląda na odprężoną. Inną substancją, która przyśpiesza przemiany metaboliczne są komórki macierzyste – są to najważniejsze komórki w naszym organizmie. Ze względu na pochodzenie możemy je podzielić na: embrionalne, płodowe oraz somatyczne czyli dojrzałe i to właśnie te ostatnie wykorzystuje się w najnowszej medycynie estetycznej. Główną zaletą komórek macierzystych jest ich zdolność do nieograniczonej liczby podziałów oraz różnicowanie się do innych typów komórek. Celem wykorzystania komórek macierzystych w produktach anti-aging jest stymulowanie produkcji kolagenu, który odpowiada za jędrność skóry.

Antyoksydanty w kosmetykach chronią skórę, sam preparat oraz składniki w nim zawarte. Hamują proces peroksydacji składników lipidowych preparatów kosmetycznych, które zawierają NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe) przez co wpływają na opóźnienie jełczenia kosmetyku, neutralizują wolne rodniki, co może chronić strukturę DNA, struktury kolagenu i elastyny, a także lipidy skóry. Wśród antyoksydantów wyróżniamy m.in. witaminy E i C, bioflawonoidy, wyciąg z pestek winogron, wyciąg miłorzębu japońskiego, a także koenzym Q10.

Nie możemy zapominać o ochronie przeciwsłonecznej. Do mineralnych filtrów UV zaliczamy m.in. tlenek cynku, dwutlenek tytanu, bioflawonoidy, a także mikę. Kosmetyki fotoprotekcyjne stanowią ważny element ochrony organizmu przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Stosowanie ich zmniejsza ryzyko  poważnych dermatoz, a także ogranicza proces fotostarzenia się skóry
.
W kosmetykach anti-aging często stosowane są substancje obudowującą barierę lipidową, wśród których wyróżniamy: olej z jojoba, wyciąg z awokado, olejek z kiełków pszenicy, a także olej ze słodkich migdałów. Działają one immunostymulująco, pozwalają na lepsze przyswojenie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, a przede wszystkim zapewniają skórze prawidłowe nawilżenie, działają przeciwzapalnie, a także przeciwalergicznie.

Zabiegi gabinetowe dla cery dojrzałej

W gabinecie kosmetologicznym mamy duże możliwości przeciwstarzeniowe poczynając od zabiegów złuszczających naskórek, których głównym zadaniem jest złuszczenie, rozpuszczenie bądź częściowe usunięcie warstwy rogowej naskórka. Ponadto zabiegi te przygotują skórę do dalszych działań i wprowadzenie substancji aktywnych, które pobudzą komórki skóry do pracy i regeneracji. Takimi zabiegami są m.in. mikrodermabrazja, peeling kawitacyjny bądź kwasy owocowe.

Za pomocą ultradźwięków wprowadzane są substancje aktywne wśród których wyróżniamy witaminy młodości tj. A, C i E, kwas hialuronowy, NNKT, ceramidy, NMF, fitohormony. Bardzo dobre efekty daje zabieg mezoterapii bezigłowej, której działanie opiera się na zjawisku elektroporacji do bezinwazyjnego wprowadzania składników aktywnych wgłąb skóry zawartych w specjalnych ampułkach.

Zabiegiem, które dużo intensywniej działa na skórę jest zabieg fotoodmładzania. Zadaniem lasera IPL jest zminimalizowanie efektów starzenia się skóry, redukcja nadmiernej pigmentacji przebarwień i zaczerwień oraz stymulacja produkcji kolagenu. Skutkiem tego działania jest poprawa napięcia i kolorytu skóry, następuje redukcja zmarszczek i zmniejszenie rozszerzonych zmarszczek.  

Inną opcją jest wykorzystanie fal radiowych, głównym działaniem biologicznym jest przegrzanie włókien kolagenowych do temperatury 54◦C. Pod wpływem ogrzania ulegają one skurczeniu, a przez to ponownemu napięciu. Zabieg ten przyczynia się do stymulacji fibroblastów, a tym samym odbudowy oraz produkcji nowego kolagenu i elastyny.

Należy pamiętać, że wszystkie zabiegi należy wykonywać w seriach, ponieważ tylko regularne ich wykonywanie może przynieść pożądane efekty. Wszystko to powinno odbywać się pod czujnym okiem kosmetologa, którego zadaniem jest dobranie odpowiedniej metody do potrzeb konsumenta tak aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, a efekt końcowy był satysfakcjonujący dla obu stron.
Dostarczanie skórze substancji nawilżających, antyoksydantów, a także składników odżywczych oraz ochrona przeciwsłoneczna są podstawową w pielęgnacji przeciwstarzeniowej, która może przynieść nam korzyści na długie lata.

Opracowane na podstawie :
Moliszewska, Ewa. (2014). Substancje przeciwstarzeniowe w kosmetykach – znaczenie w przeciwdziałaniu starzenia skóry. 171-186.
Halina Bojarowicz , Natalia Bartnikowska; Kosmetyki ochrony przeciwsłonecznej. Część I. Filtry UV oraz ich właściwości

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Choroby tarczycy, a zmiany skórne

Diagnostyka skóry

Obrona marki GoCranberry