Wykorzystanie aloesu w kosmetologii


Współcześnie obserwuje się duże zainteresowanie substancjami pochodzenia roślinnego, zwierzęcego, a także mineralnego, które są bogatym źródłem wielu składników aktywnych. Dzisiejsi konsumenci są bardziej świadomi tego, że gwarancją dobrych kosmetyków jest zastosowanie w nich naturalnych komponentów, dlatego producenci swoje kosmetyki coraz częściej opierają na wyciągach naturalnych m.in. z aloesu.


Pochodzenie 


Dobroczynne znaczenie aloesu wykorzystywane było już w starożytności, a pierwsze zapiski pochodzą już z roku 1750 p.n.e.  w postaci glinianych tabliczek wykonanych przez Sumerów, „Egipskiej księgi lekarstw”, a także papirusu z Eber, którego pochodzenie określa się na rok 1550 p.n.e.
Egipcjanie wykorzystywali aloes w celu zabalsamowania zwłok, Grecy i Rzymianie wierzyli, że jego stosowanie wpływa na zmniejszenie wypadania włosów, natomiast Indianie używali go jako substancję odmładzającą, a Krzysztof Kolumb w momencie odkrycia aloesu nazwał go „lekarzem w doniczce”. 
Aloes jest zieloną rośliną o mięsistych, szerokich i ostro zakończonych liściach, które są pokryte najczęściej woskowatą powłoką. Roślina ta wydaje charakterystyczną woń, a sok pozyskiwany z liści jest bardzo gorzki w smaku. Do produkcji kosmetyków, oraz w celach leczniczych wykorzystuje się różne postacie aloesu tj. liście, granulki, żywicę, a także popiół.  

Z powodu różnych sposobów klasyfikacji wyróżnia się około 300-420 gatunków, natomiast tylko około 20 uważa się za lecznicze, a wśród tych najpopularniejszych wyróżnia się aloes zwyczajny (Aloe barbadensis Mill., nazywany też Aloe vera L.) i aloes drzewiasty (Aloe arborescens Mill.) 

Substancje czynne 


W skórce aloesowego liścia znajdują się dwie substancje o silnym działaniu przeczyszczającym, należące do grupy tzw. antrachinonów – aloina i emodyna. Są to substancje o niekorzystnym działaniu, dlatego aloes swoją popularność zyskał w momencie gdy kilku dociekliwych badaczy odkryło, że aloes w momencie dokładnego obrania ze skóry traci właściwości przeczyszczające, a objawia niezwykłe działanie na organizm, tj. podnosi odporność, reguluje przemianę materii, poprawia trawienie, a stosowany zewnętrznie przyśpiesza proces regeneracji skóry.

Miąższ liści aloesu składa się w 96% z wody, a w 4% z suchej masy, która zawiera ogromną ilość substancji aktywnych, wśród których wyróżniamy :
 • ·        Witaminy – wszystkie z grupy B, C, βeta-karoten, cholina, a także kwas fosforowy
 • ·        Substancje mineralne – wapń, magnez, fosfor, żelazo, mangan, sód, cynk, potas, miedź oraz chrom
 • ·        Aminokwasy – dziewięć z dziesięciu tzw. podstawowych aminokwasów dietetycznych (w niektórych odmianach brakuje tryptofanu), alaina, cystyna, kwas glutaminowy, prolina, hydroksyprolina, seryna i tyrozyna
 • ·        Nienasycone kwasy tłuszczowe – linolowy, linolenowy, myristylowy, kaprylowy, palmitynowy, stearynowy
 • ·        Substancje działające przeciwbólowo – lupeol (naturalny kwas salicylowy), mleczan magnezowy
 • ·        Substancje o działaniu przeciwzapalnym – bradykinaza, beta-sitosterol, kampestrol
 • ·        Substancje działające przeciwbakteryjnie – kwas cynamonowy, lupeol, fenole, związki siarkowe
 • ·        Pochodne antrachinonowe – aloina, barbaloina, izobarbaloina, emodyna, estry kwasu cynamonowego
 • ·        Enzymy – peroksydaza, alliaza, katalaza, lipaza, celulaza, amylaza
 • ·        Ligniny – podstawowym składnikiem jest celuloza, posiadają zdolności penetracyjne aloesu w głąb skóry
 • ·        Saponiny – związki z grupy glikozydów, których miąższ aloesowy zawiera około 3%. Mają działanie ściągające, lekko odkażające, a także myjące. To one są odpowiedzialne za powstawanie szamponów i mydeł.
 • ·        Cukry – monosacharydy, polisacharydy, acetylowane pochodne cukrów, mukopolisacharydy

W aloesie znajdziemy ponad 75 potencjalnych składników aktywnych dzięki czemu Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje go jako najbardziej biologicznie czynną roślinę.

Aloes w kosmetykach 

Aloes chętnie wykorzystywany jest jako składnik preparatów kosmetycznych, w szczególności polecane dla cery suchej, wrażliwej, a także trądzikowe. Z powodzeniem sprawdzi się również w pielęgnacji każdego rodzaju włosów. Ma działanie nawilżające, uelastyczniające, wzmacniające włosy, zapobiega ich wypadaniu oraz wspomaga walkę z łupieżem. Aloes możemy stosować także punktowo, ze względu na działanie odkażające i przeciwzapalne. Wygładza i ujędrnia skórę, jest humektantem dzięki czemu ma zdolności do wiązania wody w naskórku ograniczając tym samym przeznaskórkową utratę wody (TEWL). Pobudza odnowę naskórka i ziarninowanie tkanki łącznej właściwej, przez co przyśpiesza gojenie różnych zmian skórnych powstających po oczyszczaniu twarzy. Nawilża skórę wnikając w głębsze warstwy dlatego aloes znalazł zastosowanie przy produkcji kremów, balsamów, toników, maseczek, dezodorantów czy szamponów.

Aloesowe kremy o działaniu nawilżającym i regenerującym 

Obecności w miąższu lignin i mukopolisacharydów powoduje niezwykły mechanizm nawilżania tkankowego, zwłaszcza wprowadzanie wody w przestrzenie międzykomórkowe. Dzięki temu każdy krem o ponad 25% zawartości aloesu jest kremem o naturalnym działaniu nawilżającym. Aloes w kremach oprócz działania nawilżającego, wykazuje działanie regenerujące poprzez wpływ na sprawność podziałów komórkowym tzn. służy przypominaniu skórze jej „młodzieńczych” czasów. Ożywione krążenie krwi w naczynkach włosowatych sprawniej dotlenia komórki, dzięki czemu witaminy, substancje mineralne, biostymulatory i wolne aminokwasy są lepiej wchłaniane w głąb skóry.

Nasza skóra w 72% składa się z włókien kolagenowych, a przestrzenie między włókienkami kolagenu wypełniają m.in. mukopolisacharydy. Dopóki ta konstrukcja buduje się i regeneruje prawidłowo nasza skóra zachowuje młodzieńczą zwartość i elastyczność, jednak w momencie gdy produkcja kolagenu spada lub ulega ona zwłóknieniu można zaobserwować na naszej skórze oznaki starzenia. Zadaniem aloesu jest zmuszenie fibroblastów do bardziej efektywnej pracy, dzięki czemu wykazuje on działanie liftingujące. Jedyny warunek jest taki, że z aloesu musi być wyizolowana aloina, ponieważ wpływa ona niekorzystnie na fibroblasty. Pozbawiony aloiny aloes działa jako silny antyoksydant, chroniąc włókna kolagenowe przed utlenieniem. Dlatego warto sprawdzać skład przez zakupem produktu, powinien on zawierać czysty i naturalny miąższ aloesowy.  

Aloesowe maseczki 

Na rynku kosmetycznym coraz częściej pojawiają się maseczki z wykorzystaniem aloesu, w płachcie, żelowe, proszkowe i kremowe. Do ich produkcji stosuje się czysty miąższ aloesowy, który można zastosować solo, a także mieszać z innymi składnikami pochodzenia naturalnego, zwierzęcego bądź mineralnego. Głównym zadaniem maseczek jest skoncentrowane działanie miąższu aloesowego na skórę. Cała zasada opiera się na nośnikach, które „przytrzymują” aloes na powierzchni skóry w czasie gdy on oddziałuje na fibroblasty pobudzając ich do produkcji kolagenu i elastyny. W maseczkach wykorzystuje się także naturalne właściwości peelingujące aloesu, przy czym jest to peeling biologiczny polegający na rozluźnieniu zalegającej warstwy zrogowaciałego naskórka. 

Aloesowe toniki nawilżające i antybakteryjne 

W produkcji toników, których zadaniem jest zewnętrzne nawodnienie skóry wykorzystuje się naturalne nawilżające właściwości aloesu. Czysty miąższ aloesowy wykazuje również działanie bakteriostatyczne, co jest bardzo ważne w przypadku pielęgnacji cer problematycznych.

Aloes kontra cellulit 


Cellulit najczęściej pojawia się na piersiach, brzuchu i udach. Powstaje w wyniku odkładania się w komórkach tłuszczowych nieodtransportowanych produktów końcowych przemiany materii. Jeżeli podskórna tkanka łączna jest zbyt luźna i osłabiona, nie zapewnia dostatecznie sprawnego oczyszczania. W walce z cellulitem największą rolę odgrywają takie cechy aloesu jak: właściwości penetracyjne w głąb skóry, działanie przeciwzapalne, wzmocnienie tkanki łącznej, usprawnienie przemiany materii na poziomie tkankowym.
Biorąc pod uwagę właściwości składników biologicznie czynnych zawartych w aloesie oraz jego szerokie spektrum działania spowodowały, że surowiec ten nadal jest przedmiotem wielu badań, które otwierają aloesowi drogę do większego grona konsumentów


Komentarze

 1. Rzeczywiście, aloes zapewnia spory potencjał pielęgnacyjny. Najlepiej, że można go samodzielnie uprawiać w domu i wykorzystywać w różnego rodzaju recepturach domowych kosmetyków.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to jest niesamowita zaleta aloesu, zawsze jest pod ręką :D

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Choroby tarczycy, a zmiany skórne

Diagnostyka skóry

Obrona marki GoCranberry